Aktualności
GDN 2024 Springer Proceedings
- Szczegóły
- Odsłony: 53
W dniach 2-5 czerwca br. odbywała się w porto 24. konferencja GDN (wspólnie z konferencją ICDSST organizowaną przez EWG-DSS). Prace zgłaszane na konferencję Group Decision and Negotiation publikowane są zazwyczaj w dwóch rodzajach wydawnictw pokonferencyjnych: local proceedings, wydawanych przez organizatora (w 2024 roku, Uniwersytet w Porto), oraz Springer proceedings, wydawane w ramach serii Lecture Notes in Business Information Processing (LNBIP). Współredaktorem tegorocznego zeszytu GDN LNBIP (nr. 509) był prof. Tomasz Wachowicz, a cały zespół redakcyjny tworzyli: Marta Campos Fereira (Uniwersytet w Porto), Pascale Zarate (Uniwersytet w Tuluzie) i Yu Maemura (Uniwersytet w Tokio). Uczestnicy konferencji otrzymali bezpłatny, czteromiesięczny dostęp elektroniczny do zeszytu. Jest on również dostępny za opłatą wydawniczą na stronie wydawcy: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-031-59373-4
O normalizacji przy generowaniu wag
- Szczegóły
- Odsłony: 91
W dniu dzisiejszym w czasopiśmie Entropy ukazał się ciekawy artykuł prof. Ewy Roszkowskiej i Tomasza Wachowicza dotyczący wykorzystania koncepcji entropii do generowania wag w wielokryterialnym problemie decyzyjnym i jej wpływie na wyniki uporządkowania wariantów decyzyjnych. W pracy wykorzystano metodę Hellwiga do pozycjonowania krajów UE ze względu na stopień zrównoważonego rozwoju w dziedzinie edukacji. Zwrócono uwagę na niejednoznaczności płynące z wykorzystywanej często podwójnej normalizacji w procesie analitycznym (jednej przy wyznaczaniu wag entropii, drugiej związanej z samą metodą Hellwiga) i pokazano, że obserwacja pojedynczych przypadków decyzyjnych może prowadzić do iluzorycznych przekonań dotyczących podobieństwa wyników uzyskanych dla rożnych kombinacji analitycznych. Mimo, iż w problemie zrównoważonego rozwoju edukacji wybór różnych metod analitycznych prowadził do różnych wag ale podobnych uporządkowań wariantów, okazało się, iż jest to efektem szczególnych związków korelacyjnych między kryteriami oceny. W przypadku eliminacji tych korelacji różnice zarówno wag, jak i uporządkowań mogą być bardzo istotne.
Artykuł dostępny jest w bezpośrednio pod linkiem: https://www.mdpi.com/1099-4300/26/5/365
Kolejny artykuł zespołu N.EA w czasopiśmie Decision
- Szczegóły
- Odsłony: 103
Na stronie internetowej wydawanego przez Springer czasopisma "Decision" ukazał się ostatni artykuł zespołu N.EA. raportujący wyniki badania eksperymentalnego, w ramach którego dokonano porównania dwóch narzędzi do rozpoznawania stylu podejmowania decyzji: testu REI (Rational-Experiential Inventory) oraz GDMS (General Decision Making Style). Przedstawione wyniki wskazują, iż mimo podobieństw w kategoryzacji stylów podejmowania decyzji, obydwa narzędzia identyfikują różną intensywność analityczności i intuicyjności dla tego samego decydenta, co może prowadzić do różnic (a nawet konfliktów) w wyprowadzanych wnioskach w przypadku próby budowy modeli zależności różnych zjawisk od stylu podejmowania decyzji.
Artykuł dostępny jest w bezpośrednio pod linkiem: https://doi.org/10.1007/s40622-024-00373-4.
Zaproszenie na konferencję GDN 2024
- Szczegóły
- Odsłony: 140
W ostatnich dniach organizatorzy konferencji GDN 2024 wysłali drugie zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Konferencja GDN (Group Decision and Negotiation) jest organizowana co roku przez sekcję GDN towarzystwa INFORMS, a w 2024 roku instytucją goszczącą to wydarzenie będzie Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Porto. GDN odbędzie się w dniach 1 - 5 czerwca, razem z konferencją Decision Support System Technology, organizowaną przez grupę roboczą EWG-DSS. W ramach konferencji zorganizowana zostanie między innymi ścieżka tematyczna poświęcona modelowaniu preferencji w decyzjach grupowych i negocjacjach, której gospodarzami będą prof. Danielle Morais z Uniwersytetu Federalnego Pernambuco w Recife (Brazylia) i prof. Tomasz Wachowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Ulotkę konferencyjną można pobrać z linku: 2nd_Call for Papers Conference GDN ICDSST 2024.pdf, a więcej informacji o konferencji znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: https://gdnicdsst2024.fe.up.pt/
Serdecznie zapraszamy wszystkich praktyków, naukowców i doktorantów pracujących w domenie decyzji grupowych i negocjacji do udziału w tym wydarzeniu.
Wykład plenarny na konferencji MZBO 2023
- Szczegóły
- Odsłony: 186
W dniach 15-17 października 2023 odbyła się w Lipowym Moście XLI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Metody i Zastosowania Badań Operacyjnych. Jest to coroczna konferencja organizowana przez zaprzyjaźnione katedry modelowania ilościowego poświęcona modelowaniu problemów decyzyjnych różnego typu i kontekstu. W tegorocznej konferencji jeden z wykładów plenarnych wygłosił dr hab. Tomasz Wachowicz. Wykład zatytułowany "Analiza i wspomaganie negocjacji – od modeli formalnych preferencji, przez behawioralne badania operacyjne do poznawczych systemów wsparcia elektronicznego" poświęcony był ewolucji podejścia formalnego do analizy i wspomagania negocjacji.