- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 257
Autorskim narzędziem badawczo-dydaktycznym zespołu N.EA jest system negocjacji elektronciznych eNego. System powstał jako produkt projektu naukowego finansowanego przez Narodowce Centrum Nauki i jest narzędziem do symulowania procesów wielokryterialnych negocjacji dwustronnych. Jako system negocjacji elektronicznych działa w sieci i pozwala na prowadzenie synchornicznych lub asynchronicznych negocjacji z uwzględnieniem wsparcia decyzyjnego w fazach porenegocjacyjnej, negocjacji właściwych i postnegocjacyjnej. Korzystając z systemu użytkownicy mają szansę przetestować swoją wiedzę zarówno z teorii negocjacji, dotyczącą prowadzenia rozmów kontraktowych zdalnie, jak i z teorii decyzji - weryfikujac umiejętności poprawnego definiowania preferencji i wkorzystywania tej wiedzy do najkorzystniejszego rozwiązania problemu negocjacyjnego.
System eNego pozwala na prowadzenie badań naukowych nad negocjacjami elektronicznymi. Liczne kwestionariusze i testy psychometryczne implementowane w systemie w ramach ankiet pre i postnegocjacyjnych pozwoliły dotychczas zebrać interesujący materiał opisujący behawioralne i formalne aspekty prowadzenia negocjacji za pomocą elektronicznych systemów wsparcia. Przykładowe prace raportujące wyniki takich eksperymentów to:
- Wachowicz, T., & Roszkowska, E. (2021). Holistic Preferences and Prenegotiation Preparation. In D. M. Kilgour & C. Eden (Eds.), Handbook of Group Decision and Negotiation (pp. 255–289). Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/978-3-030-49629-6_64
- Wachowicz, T., & Roszkowska, E. (2022). Can holistic declaration of preferences improve a negotiation offer scoring system? European Journal of Operational Research, 299(3), 1018–1032. https://doi.org/10.1016/j.ejor.2021.10.008
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w sesjach negocjacyjnych lub włączeniem negocajcji w eNego do swojego procesu dydaktycznego prosimy o kontakt z kierownikiem zespołu N.EA.
Link do systemu: https://webs.ue.katowice.pl/enego/
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 315
Dzisiaj (26 maja 2022 roku) przypada druga rocznica śmierci prof. Grzegorza Kerstena, wybitnego uczonego, twórcy idei negocjacji elektronicznych i systemów ich wspomagania. Profesor był osobą oddaną rodzinie, nauce i pracy. Pomagał wielu młodym badaczom rozpocząć ich kariery naukowe i stymulował ich do kreatywnej i wytrwałej pracy. Miał wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Te drugie koncentrował głównie na konsolidacji środowiska naukowego zajmującego się problematyką wspomagania negocjacji i decyzji grupowych. Był długoletnim prezesem Sekcji GDN INFORMS, redaktorem czasopisma Group Decision and Negotiation, animatorem corocznych konferencji o tym samym tytule. Jego brak w środowisku GDN i w N.EA ciągle silnie odczuwamy.
Więcej informacji o Profesorze oraz o podjejmowanych działanaich na rzecz upamiętnienia jego życia i dorobku znaleźć można na stronie założonej przez Niego Fundacji Kerstenów (https://fundacja.kerstens.org/)
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 730
W styczniu 2019 roku zorganizowana zostanie kolejna sesja negocjacyjna z wykorzystaniem systemu eNego. System eNego jest systemem negocjacji elektronicznych wspierających wielokryterialne negocjacje dwustronne. Protokół negocjacyjny systemu eNego realizuje wszystkie elementy procesu negocjacyjnego rekomendowane przez analizę negocjacyjną i wspiera negocjatorów na każdym z tych etapów. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do rejestracji w eksperymencie. Udział w negocjacjach eNego jest świetną okazją do zapoznania się z tym, jak nauka wspierać może rzeczywiste działania decyzyjne negocjatorów w toku uzgadniania skomplikowanych kontraktów biznesowych.
Jeśli chcesz wziąć udział w eksperymencie skontaktuje się mailowo z koordynatorem symulacji eNego przed 31 grudnia 2018 roku: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 436
Czasopismo Mathematical Problems in Engineering (MPE) uruchomiło wydanie specjalne (special issue - SI) zatytułowane "Building Mathematical Models for Multicriteria and Multiobjective Applications", poświęcone wykorzystaniu metod modelowania matematycznego w praktyce podejmowania decyzji wielokryterialnych. W międzynarodowym zespole redakcyjnym wydania specjalnego znalazł się prof. Tomasz Wachowicz. Wszystkich zainteresowanych publikacją w MPE SI zachęcamy do kontaktu emailowego z redaktorem. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z ogólnym celem i zakresem tematycznym SI w oficjalnym ogłoszeniu w witrynie internetowej wydawnictwa, lub w wersji pdf: call for papers.
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 478
W dniu 12 grudnia 2018 roku odbyło się cykliczne seminarium naukowe Instytutu Analizy i Wspomagania Decyzji Zarządczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W ramach seminarium referat wygłosił przebywający z wizytą naukową w Katedrze Badań Operacyjnych profesor Thalles Garcez z Uniwersytetu Federalnego w Pernambuco (Brazylia). Jego wystąpienie dotyczyło modeli analizy ryzyka w sytuacji oceny wielokryterialnej i grupowej pewnych zdarzeń o charakterze katastrof naturalnych. Streszczenie jego wystąpienia pobrać można tutaj.